2021 rugsėjo 23 d.
sitemapaccessibility
sąveikumas logo

Sąveikumas

- atskirų ir skirtingų organizacijų
gebėjimas bendrai veikti siekiant
abiem šalims naudingų ir sutartų
tikslų.

 
NAUJIENLAIŠKIS
Naujienų prenumerata elektroniniu paštu

Facebook draugai rekomenduoja

Sąveikumo sąvoka

Sparčiai besivystančios informacinių ir ryšių technologijos (toliau – IRT) atvėrė naujas globalaus bendravimo ir sąveikos galimybes – sukūrė elektroninę erdvę be įprastų laiko ir atstumo suvaržymų. Todėl vienas svarbiausiųjų uždavinių šiuolaikinei valstybei – keistis; keistis atsižvelgiant į modernėjančios visuomenės ir verslo poreikius bei lūkesčius, keisti valstybės valdymą, t. y. modernizuoti viešąjį administravimą, diegiant šiuolaikines technologijas, pertvarkant ir permąstant organizacinius procesus, atsižvelgiant į vartotojo poreikius. Todėl viešojo administravimo institucijos turi atsižvelgti į tris dalykus:

1) jos turi vystyti sugebėjimus elgtis kaip vieninga organizacija, kad vartotojas galėtų jausti, kad yra aptarnaujamas vienos organizacijos, o ne skirtingų viešojo administravimo institucijų ir čia vienu svarbiausiu veiksniu tampa viešojo administravimo institucijų sveikumas visais lygiais – techniniu, semantiniu, teisiniu – organizaciniu ir būtina politinė valia šių lygių apjungimui;

2) jos turi organizuoti savo veiklą taip, kad ji atitiktų vartotojų reikalavimus ir lūkesčius; t. y. diegti versle priimtus principus;

3) jos turi būti lankstesnės, nei yra dabar, t. y. organizuoti veiklą orientuotą į rezultatus.

Visa tai ir yra moderni valdžia arba elektroninė valdžia.

E. valdžia – visuma viešojo administravimo veikloje diegiamų informacinių ir ryšių technologijų, organizacinių šios veiklos pokyčių ir naujų įgūdžių, skirtų viešosioms paslaugoms, demokratiniams procesams ir viešajai politikai tobulinti.

E. valdžios esminiai elementai – valstybės registrai ir informacinės sistemos, saugi ir patikima viešojo administravimo ryšių infrastruktūra, vientisas viešųjų paslaugų teikimas arba „vieno langelio“ principo pilnas įgyvendinimas.

Kertinis instrumentas e. valdžios tikslams pasiekti – valdžios sąveikumas.

Sąveikumas (angl. interoperability) – tai atskirų ir iš esmės skirtingų organizacijų gebėjimas bendradarbiauti siekiant abipusės naudos ir užsibrėžtų bendrų tikslų, užtikrinant sklandžius informacijos ir žinių mainus tarp atitinkamų veiklos procesų, apsikeitimui duomenimis naudojant savo informacines ir ryšių technologijų sistemas.

Būtina pabrėžti, kad sąveikumas yra visų suinteresuotųjų grupių puoselėjama vertybė ir nuolat vertinama vykdomos veiklos kokybinė charakteristika, kurią galima išreikšti per išmatuojamus kiekybinius rodiklius (arba metrikas).

Sąveikumas šiuolaikėms viešojo administravimo institucijoms padeda:

  • bendradarbiauti teikiant paslaugas;
  • keistis informacija kuriant viešasias paslaugas;
  • dalintis informacija ir naudoti ją pakartotinai – o tai didina administravimo efektyvumą ir administracinės naštos mažinimą gyventojams ir verslui.

Sąveikumas užtikrina:

  • viešųjų paslaugų teikimo gerinimą gyventojams ir verslui bei vieno langelio principo įgyvendinimą;
  • sąnaudų mažinimą viešajam administravimui, verslui ir gyventojams per našias ir efektyvias viešasias paslaugas.

Siekdami prisidėti prie šios vertybės – sąveikumo, sukūrimo ir įgyvendinimo pristatome šį portalą.

Portalo tikslas – padėti puoselėti sąveikumą kaip bendrą valstybės vertybę ir kaupti vienoje vietoje su sąveikumu susijusią informaciją ir resursus (standartai, specifikacijos, teisės aktus, metodikos ir t.t.), keistis gerąja tiek Lietuvos tiek ir Europos Sąjungos valstybių patirtimi, bei suteikti galimybę kiekvienam dalyvaujančiam valstybės sąveikumo pagrindų kūrime dalintis nuomonėmis, patirtimi ir pasiūlymais, prisidėti prie sąveikumo pagrindų tobulinimo, gauti reikiamą tiek teisinę tiek ir techninę informaciją.

ATSAKYKITE Į ANKETĄ

Kviečiame atsakyti į anketos klausimus ir prisidėti prie e. valdžios sąveikumo portalo kūrimo!

 

DISKUSIJOS

Diskutuokite portale Jus dominčiomis temomis. Užsukite "Viešos diskusijos"

INICIATORIUS

vrm, logo, small, mažas, logotipas

Projekto partneriai

 

infostruktura, logo

 

fresh media, logotipas

 

Naudinga

vrm, baneris

epaslaugos

Mums svarbi jūsų nuomonė


Sprendimas: Fresh media. Naudojama EasyWeb 3.0 sistema
Vidaus reikalų ministerija
Šventaragio g. 2, LT-01510 Vilnius
Pasiteirauti: Tel.: 271 7130, faksas: 271 8551